Beszédindítás és megkésett beszédfejlődés terápiája
Jelentkezz beszédindító logopédiai és mozgás terápiánkra megkésett beszédfejlődés esetén!
A beszéd és nyelv fejlődése a gyerekek korai éveiben alapvető fontosságú a kommunikációs és szociális készségek kialakulása szempontjából. Számos szülőben felmerül a kérdés, hogy vajon mikor kezd el beszélni a baba, és mi számít normális ütemű fejlődésnek. A beszédfejlődés nem mindig zajlik azonos ütemben minden gyermeknél; ha késést vagy elmaradást észlelünk, érdemes logopédus segítségét kérni.
A Mosolykulcs Gyermekfejlesztő Központ logopédiai és TSMT mozgásterápiával segíti azokat a gyermekeket, akiknek beszédfejlődése elmarad az életkoruknak megfelelő szinttől, támogatva őket abban, hogy korosztályukhoz hasonló szókincset, kifejezési készségeket és nyelvi szabályokat sajátítsanak el.
KIKET VÁRUNK A MEGKÉSETT BESZÉDFEJLŐDÉS TERÉPIÁRA?
A beszédindító logopédiai terápia minden olyan gyermek számára javasolt, akinél a beszédfejlődés az életkorhoz képest késik. Az alábbi esetekben különösen ajánlott szakember segítségét kérni:
- 3 éves kor alatt, ha a gyermek nem beszél, vagy csak nagyon szegényes szókincset használ.
- 2-2,5 éves korban, ha a gyermek szókincse nem éri el az 50-70 szót, vagy nem használ szókapcsolatokat.
- Ha kimarad a gőgicsélés vagy a gagyogás, vagy ezek csak nagyon korlátozott formában jelennek meg.
Beszédfejlődés: A babák beszédfejlődése és a megkésett beszédfejlődés jellemzői. Mikor kezd beszélni a baba?
A babák beszédfejlődése egy több szakaszból álló, folyamatos folyamat, amely az élet első hónapjaiban indul. A következő szakaszok és mérföldkövek általánosan jellemzők a beszédfejlődésre:
Újszülöttkor (0-3 hónap)
Ebben az időszakban a babák hangokkal, például sírással és gőgicséléssel fejezik ki szükségleteiket. Habár ezek a hangok még nem tudatos beszédszerű hangadások, fontos alapot képeznek a kommunikációhoz. Már ilyenkor felismerik a szülők hangját, és képesek megkülönböztetni a környezetükből érkező hangokat, ami az első lépés a beszéd felé.
Gőgicsélés szakasza (4-6 hónap)
A babák elkezdenek kísérletezni a hangokkal, és örömmel figyelik saját hangjukat. Megjelennek az első magánhangzók, például az „a” és „e”, valamint az egyszerűbb mássalhangzók, mint a „b” és „m”. Ekkor tanulják meg irányítani a hangszálaikat és az ajkaik mozgását, ami elengedhetetlen a későbbi beszéd kialakulásához.
Gagyogás (7-12 hónap)
A gagyogás szakaszában a gyermek már komplexebb hangkombinációkat hoz létre. Ebben az időszakban gyakran hallhatók olyan hangcsoportok, mint a „baba” vagy „mama”, bár még nem kötődnek konkrét személyekhez vagy tárgyakhoz. Ez a szakasz előkészíti az első értelmes szavak megjelenését.
Első szavak (12-18 hónap)
Az első szavak megjelenése hatalmas mérföldkő. A babák egyszerű, mindennapi szavakat kezdenek használni, például „mama” vagy „papa”, és ezek a szavak már tudatosan kötődnek a megnevezett személyekhez. Ekkor még csak néhány szót használnak, de ezek a szavak alapvető fontosságúak a további szókincsfejlődés szempontjából.
Szókincs bővülése (18-24 hónap)
Ebben az időszakban a gyermek szókincse gyorsan bővül, és már képes egyszerű mondatokat alkotni, például „Kérem a labdát.” A szókincsfejlődés mellett a beszédértés is javul, a gyermek egyre több szót ért meg, és képes követni az egyszerűbb utasításokat.
Összetett mondatok (2-3 év)
A beszéd egyre összetettebbé válik, és a gyermek már kérdéseket tesz fel, válaszol, rövid történeteket mesél. A nyelvtani szabályok alkalmazása még bizonytalan, de fokozatosan fejlődik. A mondatszerkesztési készség fejlődésének köszönhetően a gyermek képes hosszabb gondolatokat is megfogalmazni.
Összegzés - Mikor kezd beszélni a baba?
A babák beszédfejlődése eltérő ütemben zajlik, de jellemzően 12 és 18 hónapos koruk között kezdenek el szavakat kimondani. Van, aki korábban indul el ezen az úton, míg másoknál kicsit több idő szükséges, de ez önmagában nem utal feltétlenül problémára. Azonban fontos figyelni, hogy a beszédfejlődés bizonyos szakaszai (mint a gőgicsélés, gagyogás, illetve az első szavak megjelenése) meghatározott sorrendben kövessék egymást. Ha ezek közül bármelyik kimarad, vagy jelentősen eltolódik, érdemes szakértői segítséget kérni, mert előfordulhat, hogy a beszédfejlődés eltérő módon zajlik. A gyermek beszédfejlődésének nyomon követése, és ha szükséges, a logopédiai terápia igénybevétele segíthet abban, hogy a kommunikációs készségek sikeresen kibontakozhassanak.
Beszédfejlesztés: Mi a megkésett / akadályozott beszéd- és nyelvi fejlődés? Mik a megkésett beszédfejlődés jellemzői?
Megkésett beszédfejlődésről akkor beszélünk, ha a gyermek ép intellektussal, ép érzékszervekkel rendelkezik, támogató környezet veszi körül, mégsem indul el a beszéde a megfelelő életkorban. Általában 2-2,5 éves korra várható el, hogy egy gyermek legalább 50-70 szavas szókinccsel rendelkezzen, és használjon rövid mondatokat is. Ha ez elmarad, vagy például nem jelenik meg időben a gőgicsélés és a gagyogás, érdemes szakemberhez fordulni.
A megkésett beszédfejlődés figyelmeztető jelei lehetnek:
- Gőgicsélés hiánya vagy nagyon szegényes, változatlan hangadás.
- Első szavak hiánya 18 hónapos kor után.
- Szókincs szegénysége 2 éves korra.
Ezek a jelek arra utalhatnak, hogy a beszédfejlődés eltér az átlagtól. Fontos, hogy a szülők figyeljék gyermekeik fejlődését, és szükség esetén logopédiai segítséget kérjenek, mert a korai beavatkozás segíthet a későbbi beszédfejlődési nehézségek megelőzésében.
A megkésett beszédfejlődés terápiája: hogyan segít a logopédia és a TSMT mozgásterápia?
A Mosolykulcs Képességfejlesztő Központban öt fő terület fejlesztésére összpontosítunk a megkésett beszédfejlődés terápiájában:
- Beszéd és nyelvi készségek: A terápia során bővítjük a gyermek szókincsét, és segítjük a nyelvtani rendszer elsajátítását.
- Mozgásfejlesztés: Mozgásos gyakorlatokat végzünk, hiszen a mozgásfejlődés és a beszédfejlődés összefügg. A TSMT-terápia például segít az idegrendszeri érettség előmozdításában, ami alapvető a beszédfejlődés szempontjából.
- Emlékezet: Fejlesztjük a gyermek emlékezeti készségeit, amelyek a szókincs elsajátításában és a nyelvtani szabályok megjegyzésében is fontosak.
- Gondolkodási készségek: Az egyszerű, játékos feladatok segítik a logikai gondolkodás és a nyelvhasználat összekapcsolását.
- Figyelem és koncentráció: A terápia célja a figyelem erősítése, amely alapvető a sikeres kommunikációhoz.
A logopédus elsődleges feladata a beszédkedv felkeltése és a beszédre irányuló figyelem erősítése. Mivel a gyermekek elsődleges tevékenysége a játék, terápiánkat játékos, életkorhoz igazodó feladatokkal tesszük érdekessé. Ezzel nemcsak a szókincs és nyelvtan bővül, hanem a gyermek nyitottabbá és motiváltabbá válik.
A Mosolykulcs Képességfejlesztő Központban minden gyermek egyéni fejlesztési tervet kap, amelyet logopédusaink, TSMT terapeutáink gondosan alakítanak ki. A szülők részvételét és együttműködését is ösztönözzük, hiszen az otthoni támogató környezet alapvető fontosságú a sikeres beszédfejlesztéshez. A terápia során a szülők megtanulják, hogyan segíthetik gyermeküket a mindennapokban a beszéd és nyelv fejlesztésében.
Terápiás módszereink: a játékos tanulás és a TSMT
A logopédiai terápiánk során a játékos tanulást helyezzük előtérbe, hiszen a gyermekek számára a játék az egyik leghatékonyabb tanulási forma. Képességfejlesztő központunkban a gyermekek mozgásos fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektetünk, ugyanis a mozgás és a beszédfejlődés között szoros kapcsolat áll fenn. Különösen a TSMT (Tervezett Szenzomotoros Tréning) terápia segít az idegrendszer érési folyamatainak beindítását, ami hozzájárul a beszédfejlődéshez és a beszédindításban is fontos szerepe van.
A TSMT gyakorlatok célja, hogy a mozgással stimulálják az agy azon területeit, amelyek a beszéd és a nyelv elsajátításáért felelősek. A rendszeres, irányított mozgásos feladatok eredményeképpen a gyermek idegrendszere érlelődik,és képessé válik olyan funkciókra, mint a beszéd. A tapasztalataink alapján már néhány hónap után látványos fejlődés tapasztalható.
Hogyan lehet jelentkezni beszédindító logopédiai és TSMT terápiánkra?
Logopédiai és TSMT terápiánkra egyszerűen lehet jelentkezni a jelentkezési űrlap kitöltésével. Amennyiben a szülők bizonytalanok gyermekük beszédfejlődésében, központunk szakértői rendelkezésre állnak egyéni tanácsadással és felméréssel is. Célunk, hogy minden gyermek a számára megfelelő, egyéni fejlesztést kapja, és sikeresen elsajátítsa a korosztályához illeszkedő kommunikációs képességeket.
A terápia segítségével már néhány hónap alatt látványos változást érhetünk el.
Várunk Titeket is szeretettel!
Vélemények
KAPCSOLAT
Vedd fel velünk a kapcsolatot!
1. lépés: Töltsd ki a jelentkezési űrlapot
2. lépés: Felhívunk egy 10-15 perces telefonos konzultációra
3. lépés: Időpontot egyeztetünk
Elérhetőségeink
- 1133 Budapest, Visegrádi u. 88.
- +36 70 503 6520
- mosolykulcs.kozpont@gmail.com
Nézz be közösségi felületeinkre is!
Facebook:
Instagram: