A babák beszédfejlődése és a megkésett beszédfejlődés jellemzői. Mikor kezd beszélni a baba?
A beszédfejlődés a gyermek életének egyik legizgalmasabb és legfontosabb szakasza. Szülőként gyakran merül fel a kérdés: mikor kezd beszélni a baba? Az, hogy a babák mikor kezdenek el beszélni, nagyban függ az egyéni fejlődésüktől, de általánosságban bizonyos mérföldkövek mentén haladnak előre. Ez a blogbejegyzés áttekintést nyújt a baba beszédfejlődési szakaszairól és a megkésett beszédfejlődés jellemzőiről.
A beszédfejlődés szakaszai
Újszülöttkor (0-3 hónap)
Az újszülöttek már az első hónapokban elkezdenek hangokat kiadni, bár ezek még nem tudatosak. Ebben az időszakban a csecsemők elkezdik felismerni a szülők hangját és a környezetükben hallható hangokat, ami az első lépés a beszéd felé. A gőgicsélés és a sírás az első kommunikációs formák, amelyekkel a baba kifejezi szükségleteit.
Gőgicsélés (4-6 hónap)
Ebben az időszakban a babák elkezdenek kísérletezni a hangokkal. Megjelennek az első magánhangzók (pl. „a”, „e”) és mássalhangzók (pl. „b”, „m”). A gőgicsélés örömteli és szórakoztató tevékenység a babák számára, mindemellett a beszéd fontos előkészítő szakasza, ahol a babák megtanulják használni a hangszálaikat és az ajkaikat.
Gagyogás (7-12 hónap)
A babák ebben a szakaszban már összetettebb hangkombinációkat hoznak létre. Gyakran hallhatunk olyan hangsort, mint „baba”, „mama”, bár ezek még nem feltétlenül jelentenek konkrét személyeket. Ez az időszak előkészíti a terepet az első szavak kimondásához.
Első szavak (12-18 hónap)
Az első szavak kimondása hatalmas mérföldkő a beszédfejlődésben. A babák általában egyszerű, mindennapi szavakat kezdenek el először mondani, mint például „mama”, „papa”, „baba”. Ekkor még csak egy-két szót használnak aktívan, de a szókincsük folyamatosan bővül.
Szókincs bővülése (18-24 hónap)
A gyermekek szókincse ebben a szakaszban gyors ütemben bővül. 18-24 hónapos korukban már képesek egyszerű mondatokat alkotni, mint például „Kérem a labdát”. Ebben az időszakban a beszédértés is jelentősen fejlődik.
Összetett mondatok (2-3 év)
A gyerekek egyre összetettebb mondatokat kezdenek használni és egyre bonyolultabb nyelvi struktúrákat kezdenek el alkalmazni. Képesek lesznek összefüggő történeteket mesélni, kérdéseket feltenni és válaszolni rájuk. A nyelvtani szabályokat fokozatosan tanulják, még sokszor előfordulnak hibák.
Összegzés - Mikor kezd beszélni a baba?
A babák beszédfejlődésének üteme eltérő lehet, de általánosságban elmondható, hogy a babák 12-18 hónapos koruk körül kezdenek el szavakat mondani. Néhány gyermek hamarabb kezd beszélni, míg mások később, de ez nem feltétlenül utal problémára.
Fontos megérteni, hogy a beszédfejlődési szakaszok viszont meghatározott sorrendben követik egymást, így ha valamelyik szakasz kimarad (pl. gőgicsélés, gagyogás, vagy nem jelennek meg az első szavak) az figylemfelhívó jel, arra, hogy eltérően zajlik a beszéd fejlődése..
Hogyan segíthetnek a szülők a beszédfejlődésben?
A szülők fontos szerepet játszanak a gyermek beszédfejlődésében. Néhány hasznos tipp a szülők számára:
- 1. Beszélj sokat a gyermekhez: Minél többet hall a gyermek beszédet, annál jobban fog fejlődni a beszédkészsége. Beszélj a napi tevékenységekről, nevezz meg tárgyakat és eseményeket.
- 2. Olvass neki meséket: Az új szavak hallatán fejlődik a babák szókincse és beszédértése, továbbá azáltal, hogy elképzelik a hallottakat, a fantáziájuk is.
- 3. Énekelj és mondókázz: Az énekek és mondókák ritmusa és rímjei segítenek a hangok és szavak megtanulásában és a szókincs gyarapításában.
- 4. Bátorítsd a gyermeket a beszédre: Kérdezz egyszerű kérdéseket, és várj türelmesen a válaszra. Dicsérd meg a gyermek próbálkozásait, még akkor is, ha nem tökéletes.
Megkésett beszédfejlődés jellemzői
Megkésett beszédfejlődésről akkor beszélünk, ha a gyermek ép intellektussal és ép érzékszervekkel rendelkezik, megfelelő beszélő környezet veszi körül ennek ellenére a beszéde csak később vagy nem indul meg.
Megkésett beszédfejlődésű tehát az a gyermek, aki 2-2,5 éves korban nem rendelkezik min. 50-70 szavas szókinccsel és nem használ két szavas mondatokat. Ennél korábban is vannak már figyelemfelhívó jelek, amikre oda kell figyelni és szakember segítségét kérni. Ilyen, amikor nem jelenik meg a gőgicsélés, vagy a gagyogás. Vagy ha meg is jelenik, nagyon szegényes, nem mondható változatos hangadásnak. vagy amikor 18 hónapos kor után sem jelennek meg az első szavak. A háttérben számos ok állhat, ezért fontos, hogy a szülők figyeljenek a jelekre és szükség esetén kérjék szakember segítségét.
Összegzés: A baba beszédfejlődése
A babák beszédfejlődése egyedülálló folyamat. Fontos, hogy a szülők türelmesek és támogatóak legyenek, hiszen minden gyermek saját tempójában fejlődik. Ha azonban a megkésett beszédfejlődés jeleit észleljük, érdemes szakemberhez fordulni. A gyermek fejlődésének figyelemmel kísérésével és szükség esetén a megkésett beszédfejlődés terápiájával hozzájárulhatunk gyermekünk sikeres kommunikációs készségeinek kialakulásához.
Megkésett beszédfejlődés terápiája a Mosolykulcs Képességfejlesztő Központban
Ha a gyermek beszéd- és nyelvi elmaradással küzd, már 2 éves kora körül érdemes szakembereink, logopédusaink, mozgásterapeutáink segítségét kérni. A megkésett beszédfejlődés terápiája a Mosolykulcs Képességfejlesztő Központban öt fő területre összpontosít: a beszéd és nyelv, a mozgás, az emlékezet, a gondolkodás és a figyelem fejlesztésére.
A logopédus feladata a terápia kezdeti szakaszában a beszédre irányuló figyelem és a beszédkedv felkeltése. A szókincs bővítése és a nyelvtani rendszer elsajátítása folyamatosan jelen van a terápia során. Mivel a játék a gyermekek legfontosabb tevékenysége, gyermeklogopédusaink játékos módszerekkel fejlesztik a szükséges készségeket, így a terápia élvezetes és hatékony. A logopédiai terápia minden esetben kiegészül mozgásterápiával is, általában TSMT terápiával, hiszen a mozgás által tudjuk az alapokat megteremteni a beszéd elsajátításhoz, a gyermek idegrendszeri működését hatékonyan érlelni, fejleszteni.
A terápia segítségével már néhány hónap alatt látványos változást érhetünk el.
Várunk Titeket is szeretettel!
További bejegyzéseink
Babák beszédfejlődése
Szülőként gyakran merül fel a kérdés: mikor kezd beszélni a baba? Ez a blogbejegyzés áttekintést nyújt a baba beszédfejlődési szakaszairól és a megkésett beszédfejlődés jellemzőiről.
Finommotorika fejlesztése: Finommotorika fejlesztő játékok
A finommotorika fejlesztése kulcsfontosságú a gyermekek egészséges fejlődéséhez, mivel az általános napi rutinban és a tanulásnál is elengedhetlen ezen képesség megléte. Íme 25 egyszerű finommotorika fejlesztő játék!
Mindent az iskolaérettségről
Mikor számít iskolaérettnek a gyermek? Hova lehet fordulni, ha éretlennek látjuk? Mikor szükséges iskolaérttségi vizsgálat? A legfontosabb tudnivalókat szedtük számodra csokorba!
Iskolaéretlenség
Sokszor bajban van a szülő, akinek gyermeke sorsáról kell döntenie: menjen-e iskolába vagy sem. Az internet, a baráti kör is tele van más és más véleménnyel, és az óvónő javaslatára igyekszünk hagyatkozni, de ott motoszkál bennünk a kérdés, jó döntést hozok?